Wydawca treści Wydawca treści

Odrzańskie Łęgi -siedlisko

Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie" - Obszar obejmuje fragment doliny Odry o długości ponad 100 km, na odcinku od Brzegu Dolnego do Głogowa.

Rzeka na tym odcinku jest częściowo uregulowana, a jej brzegi umocniono systemem ostróg, jednak w dużej mierze zachowała naturalnie kręte koryto.

W obrębie obszaru znajdują się siedliska nadrzeczne w międzywalu oraz najlepiej wykształcone lasy, łąki i torfowiska niskie poza jego obrębem, a także ujście Baryczy.

Obszar w międzywalu jest regularnie zalewany, czasami kilka razy w roku.

Wśród zbiorowisk leśnych dominują łęgi jesionowe i wiązowe oraz grądy, ze znacznym udziałem starodrzewów.

Poza lasami znaczne obszary na terenie obszaru zajmują ziołorośla, łąki i pastwiska, wśród których rosną pojedyncze stare drzewa i ich grupy, oraz zbiorowiska zarośli wierzbowych.

Liczne są tu także starorzecza Odry w różnych fazach zarastania.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Parking leśny AUL w Goli

Parking leśny AUL w Goli

AKTYWNE UDOSTĘPNIANIE LASU

To program własny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe opracowany przez Ośrodek Rozwojowo – Wdrożeniowy LP w Bedoniu.

Ma na celu  zapewnienie społeczeństwu możliwości wypoczynku, rekreacji, uprawiania turystyki oraz krajoznawstwa w polskich lasach.

W jego ramach leśne parkingi i miejsca postojowe otrzymują nowy, jednolity wygląd oraz  wysokiej jakości  wyposażenie. Wiaty, ławy, stoły mają umilić chwilę wypoczynku, a certyfikowane huśtawki i urządzenia ścieżki zdrowia - promować bezpieczny sport na świeżym powietrzu. Z drobnymi wyjątkami , urządzenia te  zostały wyprodukowane przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Nadleśnictwo Głogów jako jedno z pierwszych w Polsce ma możność zaprezentowania nowoczesnego parkingu  wybudowanego zgodnie  z założeniami programu AUL.

Obecnie jest ich około 20-tu i liczba ta stale rośnie, gdyż kilka następnych jest w budowie.

Nasz parking to projekt pilotażowy, więc jego budowa w przeważającej części została sfinansowana ze środków Funduszu Leśnego.

Miejsce to ma służyć wszystkim: np.  jako punkt wypadowy dla spacerowiczów i wielbicieli grzybobrania. Dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Chcemy zarekomendować to miejsce jako świetny punkt przystankowy podczas rowerowych czy pieszych rajdów.

W planach jest wytyczenie nowych szlaków , dla których parking AUL będzie punktem centralnym, wspólnym mianownikiem.