Wydawca treści Wydawca treści

Odrzańskie Łęgi -ptaki

Obszar Ochrony Ptaków Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie" Łęgi Odrzańskie są ważną ostoją ptaków drapieżnych, wodno-błotnych i ptaków leśnych związanych z lasami liściastymi.

Na terenie obszaru gniazduje największa krajowa populacja lęgowa łabędzia krzykliwego Cygnus cygnus (9–10 par lęgowych, ponad 15% ogólnokrajowej populacji lęgowej),

Jest to również jedna z kilku najważniejszych w Polsce ostoi lęgowych dzięcioła średniego Dendrocopos medius  i muchołówki białoszyjej Ficedula albicollis.

Na uwagę zasługuje ponadto stosunkowo znaczna liczebność tutejszych populacji lęgowych czapli siwej Ardea cinerea, cyranki Anas querquedula, nurogęsi Mergus merganser, kani czarnej Milvus migrans, kani rudej Milvus milvus, bielika Haliaeetus albicilla  i dzięcioła zielonosiwego Picus canus.

Objęty granicami obszaru fragment doliny Odry stanowi ważny korytarz ekologiczny i szlak migracji ptaków wodno-błotnych, a także miejsce ich zimowania.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesień, jesień ach to Ty...

Jesień, jesień ach to Ty...

Jesień to dla wielu z nas znakomity czas na wycieczkę do las. Oznaki jesieni pięknie widać w lesie po przebarwijących się lisciach, ryczących jeleniach - bykach czy też sporej grupie smakoszy leśnych grzybów, która z koszykami wędruje poprzez leśne drzewostany w poszukiwaniu darów lasu. Wybierając się do lasu warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, a mianowicie:

1. Wybierajać się do lasu na wycieczkę należy pamiętać o odpowiednim upraniu i akcesoriach, które warto mieć ze sobą w plecaku !

2. Szukając grzybów bardzo często wchodzimy głęboko w las, watro jednak pamiętać co zrobić w lesie, kiedy np. się zgubimy !

 

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją pt. "Co zrobić w lesie gdy...".  Broszurka ta odpowada na wiele trudnych pytań np. jak poradzić sobie w lesie gdy się zgubimy, spotkamy groźne zwierzę, znajdziemy się blisko pożaru, bądź przypadkowo znajdziemy się na zrębie.

PUBLIKACJA "CO ZROBIĆ W LESIE GDY..."