Lista aktualności Lista aktualności

100 dębów na 100 lecie odzyskania Niepodległości

Inauguracja obchodów stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości.

Akcja sadzenia „100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” zainicjowana została przez Dyrekcję Regionalną Lasów Państwowych we Wrocławiu. Łącznie w Dyrekcji posadzonych zostanie 100 dębów, po trzy w każdym z 33 nadleśnictw i jeden w samej Dyrekcji.

15 sierpnia 2018 r. w trakcie obchodów święta Wojska Polskiego zainaugurowane zostały obchody stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby upamiętnić tę piękną i szczególną rocznicę Nadleśnictwo Głogów wraz z władzami miasta Głogów uroczyscie posadziło sadzonkę dębu. Odsłonięto również pamiątkową tablicę upamiętniająca ten dzień dla przyszłych pokoleń.

 

A dlaczego właściwie posadzony został dąb?

Jest to drzewo symbolizujące siłę, potęgę i długowieczność. A legenda głosi, że to właśnie na dębie Lech ujrzał gniazdo białego orła z dwoma młodymi w środku. Gdy Lech zobaczył jak orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca, zachwycony takim obrazem postanowił osiąść w tym miejscu. Na pamiątkę w swoim herbie umieścił białego orła na czerwonym tle, a miejsce nazwał Gnieznem od słowa gniazdo.